http://hcr.kkp.cz  > Aktuality  > Pohlednice hasičské techniky a požárních stanic nejen pro sběratele
 Verze pro TISK  /   Poslat upozornění na článek komu :     od koho :  


Pohlednice hasičské techniky a požárních stanic nejen pro sběratele  

10.8.2007 11:10:35  - Jiří Sucharda - Aktuality
Také se Vám již někdy dostala do ruky pohlednice s námětem požární techniky, nebo dokonce s námětem hasičské stanice? Rozhodli jsem se proto o „hasičských“ pohledech zjistit co víc, a o informace jsme požádali Jakuba Seiferta, který tyto pohledy vydává.


Pohledů s požární technikou již vyšla celá řada od několika vydavatelů, zároveň vychází knížky sestavené z fotografií techniky, je doba internetu. Mají takové pohledy ještě svůj smysl?

Pohlednice obecně patří mezi tradiční sběratelské předměty, jsou cenově dostupné, neztrácejí s koncem kalendářního roku hodnotu jako např. nástěnné kalendáře, mezi sběrateli jsou směnitelné a při praktickém uložení nezabírají příliš místa. Z těchto důvodů jsou pohledy mezi ostatními „tištěnými“ sběratelskými předměty (kalendáříky, stolní a nástěnné kalendáře, dobové tisky, časopisy, výroční publikace, odborné publikace) poměrně oblíbené.

Souhlasím s tím, že díky internetu je možno sdílet informace v reálném čase a bez velkých omezení, přesto mají pohledy s požární technikou svůj smysl. Především u příležitosti různých hasičských oslav, výročí, propagačních a preventivních akcí se dostanou hasiči a jejich technika do povědomí široké veřejnosti. Mnohokrát je takový pohled to jediné co kromě vzpomínek dětem zůstane, protože zmrzlinu snědí, ale pohled donesou až domů.

Mimo pohledů běžné techniky výběr zahrnuje i výjimečné zásahové automobily, které u nás existují pouze v jednom či dvou kusech. Právě proto, abych udržel kvalitu pohledů pro sběratele, tak budu i nadále pečlivě vybírat techniku na pohledy.

Potěšilo nás, když jsme zjistili, že jsi vydal i pohled jedné z hasičských stanic v našem okolí. Jak vznikla myšlenka na vydávání pohledů hasičských stanic, a kolik jich už vyšlo?

Nápad využít fotografie k vydávání pohledů jednotlivých stanic vzešel přímo od hasičů z nové stanice Smíchov. V době kdy byla stanice nově otevřena vzbudila velký zájem, na stanici se přijelo podívat mnoho našich i zahraničních hasičů a odborníků, byl den otevřených dveří, přišli se podívat děti ze škol. V tu chvíli vznikla myšlenka cenově dostupného propagačního pohledu, který se hodí pro všechny popsané příležitosti. Například děti si takový pohled přinesou z návštěvy hasičské stanice domů a mohou ukázat rodičům co všechno u hasičů viděli. Pro sběratele a další zájemce je každý další pohled pokračováním dlouhodobé „exkurze“ po stanicích HZS krajů. Při sestavování prvních pohledů se ukázalo, že každá stanice má jinou velikost, a mnohdy jsou díky okolní zástavbě omezené možnosti jak stanici vyfotit celou. Vzniklo tak uspořádání, kdy v prostřední části pohledu je vidět část stanice a na obou stranách je představena výjezdová technika, dnes již vždy v pořadí od cisternových automobilových stříkaček přes výškovou techniku po speciální zásahová vozidla.

Významným prvkem na pohledech jsou znaky či loga jednotlivých krajů. Jejich použití na těchto propagačních pohledech je možné pouze díky pochopení a vstřícnému postoji krajů, jejich souhlas vnímám jako vyjádření uznání pro práci hasičů. Pravá spodní část pohledů je vyhrazena znakům jednotlivých HZS krajů.

Pohledy stanic se těší velkému zájmu sběratelů, zatím vyšlo 53 stanic, část je již vyprodána.

Pro sběratele je celá série zajímavá také tím, že pohledy nejsou po vyprodání zásob dotiskovány, při dalším vydání budou na pohledech vždy patrné aktuální změny techniky či třeba nová fasáda na stanici.

Do budoucna plánuji představit další stanice s menším počtem techniky, už mám grafické řešení na stanice, kde je 5 ks výjezdové techniky, na menší počet aut zatím vhodné uspořádání hledám.

Jaké máš zkušenosti a dojmy z focení na stanicích?

Zatím jsem měl možnost poznat hasiče a prostředí na téměř polovině všech našich hasičských stanic. Jsou patrné rozdíly v prostředí a atmosféře mezi jednotlivými stanicemi i kraji. Porovnávat nelze zejména starší stanice s těmi několika nově postavenými v posledních letech. Rád bych touto cestou poděkoval všem hasičům, které jsem za těch několik let při focení potkal. Jsou to profesionálové, velmi si jich a jejich práce vážím, a asi jako každý doufám, že jejich pomoc nebudu nikdy potřebovat, i když vím, že tu v případě potřeby jsou.

Upřímně řečeno, většina pohledů se týká HZS ČR, proč nevydáváš pohledy představující např. jednotlivé sbory dobrovolných hasičů?

Velmi rád bych se věnoval dobrovolným hasičům, vše je otázkou dohody a financování. Zatím se mi více než pohledy (jejichž ediční řada je již připravena) osvědčily plnobarevné laminované vizitky pro jednotlivé sbory, kdy na přední straně je fotografie techniky a znak sboru, a na zadní straně kontaktní údaje. Od kalendáříků pro SDH jsem upustil, když je totiž sbor nestihne rozdat, tak jsou příští rok již neaktuální.

Vydáváš i směnové kalendáříky?

Mimo vizitek ve formátu 9x5,5 cm vydávám ve stejném formátu i kalendáříky a směnové kalendáříky. Již vyšlo 51 druhů, část z nich mám ještě v menším počtu k dispozici pro sběratele.


Distribuci a veškeré informace o pohledech, kalendářících a vizitkách Vám ochotně poskytne sám autor Jakub Seifert, tel.: 608570740
 
e-mail: jseifert@seznam.cz
  
Počet shlédnutí : 3109
Vaše diskuse, připomínky, náměty, návrhy, myšlenky k článku - prostě cokoliv Vás napadne ...

Věc Datum a čas  Autor